I Kryterium

Oceny poziomu naukowego prowadzonej działalności naukowej w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych dokonuje się z uwzględnieniem następujących rodzajów osiągnięć naukowych:

  1. artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych, zamieszczonych w wykazie tych czasopism i materiałów sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanym dalej „wykazem czasopism”,
  2. artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach naukowych niezamieszczonych w wykazie czasopism,
  3. monografii naukowych wydanych przez wydawnictwa zamieszczone w wykazie tych wydawnictw sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 267 ust. 2 pkt 2 ustawy, zwanym dalej „wykazem wydawnictw”, redakcji naukowych takich monografii i rozdziałów w takich monografiach,
  4. monografii naukowych wydanych przez wydawnictwa niezamieszczone w wykazie wydawnictw, redakcji naukowych takich monografii i autorstwa rozdziałów w takich monografiach,
  5. przyznanych patentów na wynalazki, praw ochronnych na wzory użytkowe i wyłącznych praw hodowców do odmian roślin.


Artykuł naukowy
jest to recenzowany artykuł opublikowany w czasopiśmie naukowym albo w recenzowanych materiałach z międzynarodowej konferencji naukowej:

  1. przedstawiający określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy, problemowy albo przekrojowy,
  2. opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.


Artykułem naukowym jest również artykuł recenzyjny opublikowany w czasopiśmie naukowym zamieszczonym w wykazie czasopism.


Artykułem naukowym nie jest: edytorial, abstrakt, rozszerzony abstrakt, list, errata i nota redakcyjna.


Monografia naukowa
jest to recenzowana publikacja książkowa:

  1. przedstawiająca określone zagadnienie naukowe w sposób oryginalny i twórczy,
  2. opatrzona przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym.


Monografią naukową jest również:

  1. recenzowany i opatrzony przypisami, bibliografią lub innym właściwym dla danej dyscypliny naukowej aparatem naukowym przekład:
    • na język polski dzieła istotnego dla nauki lub kultury,
    • na inny język nowożytny dzieła istotnego dla nauki lub kultury, wydanego w języku polskim,
  2. edycja naukowa tekstów źródłowych.


Dla poszczególnych typów i podtypów osiągnięć publikacyjnych przewidziano określoną punktację, która zależy między innymi od obecności czasopisma, wydawnictwa bądź konferencji w wykazach ministerialnych.

Wartość udziału jednostkowego w publikacji i należna mu punktacja zależy od tzw. liczby k (liczby autorów z ewaluowanego podmiotu, którzy biorą udział w ewaluacji) i m (liczby wszystkich współautorów) oraz całkowitej wartości punktowej publikacji (Pc), przeliczeniowej wartości punktowej publikacji (P), udziału jednostkowego autora (U). Rezultatem obliczeń jest wartość punktowa udziału autora, czyli Pu. Autorzy mają możliwość monitorowania wyliczeń udziałów jednostkowych w Bazie Bibliografii Publikacji SUM oraz w module doradczym Expertus. Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce „Sloty”.


Strony pomocy

Deklaracja dostępności