III Kryterium

W ramach III Kryterium ewaluacji oceniany jest wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Przez wpływ społeczny rozumie się pozytywny skutek społeczny (korzyść), jaki przyniosła działalność naukowa podmiotu w otoczeniu pozaakademickim: w gospodarce, funkcjonowaniu administracji publicznej, ochronie zdrowia, kulturze i sztuce, ochronie środowiska naturalnego, bezpieczeństwie i obronności państwa lub innych czynnikach wpływających na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa. Ocenie podlegają efekty prowadzonych badań wykorzystywane w celu ulepszenia otaczającego świata, podniesienia jakości życia ludzi oraz pogłębienia rozumienia otaczającej rzeczywistości.

Wpływ społeczny może być również rozumiany jako zaniechanie czynności mogących mieć niekorzystne oddziaływanie na społeczeństwo. Może być zarówno działaniem zaplanowanym, jak i nieoczekiwanym efektem działalności naukowej podmiotu.


W ramach III Kryterium docenione są podmioty, które przykładają dużą wagę do wdrażania rezultatów swoich działań, realnych efektów badań i kontaktu ze społeczeństwem.


Ważne
: wpływem nie jest popularyzacja badań naukowych na własnych stronach internetowych, w serwisach i mediach społecznościowych, ani też organizacja konferencji i innych wydarzeń popularyzujących wyniki prowadzonych badań i upowszechniających naukę. Wpływem społecznym nie będzie także działalność naukowa odnosząca się do grupy własnych studentów na Uczelni, jeśli wpływa na ich proces nauczania.

Przy ocenie wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki uwzględnia się badania naukowe i prace rozwojowe prowadzone w okresie objętym ewaluacją albo przed tym okresem, ale zakończone nie wcześniej niż w dwudziestym roku poprzedzającym pierwszy rok objęty ewaluacją, jeżeli dowody tego wpływu powstały w okresie objętym ewaluacją.

Więc, w ewaluacji za lata 2022-2025 możliwe jest zgłoszenie opisów wpływu powstałych z badań naukowych prowadzonych w przeciągu 20 lat przed 1 stycznia 2022 r., tj.: w okresie od 1 stycznia 2001 r. do 31 grudnia 2021 r., pod warunkiem, że dowody wpływu ujawniły się w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. 

Opisy wpływu przedstawione w ramach III Kryterium podlegają wyłącznie ocenie eksperckiej. Oceny tej dokonuje dwóch ekspertów Komisji Ewaluacji Nauki (w tym jeden wiodący), których zadaniem jest przyznanie punktacji za zasięg i znaczenie opisu wpływu społecznego.

Warunkiem dokonania oceny jest zamieszczenie opisów przez podmiot w systemie POL-on, które po zatwierdzeniu, zostają uwidocznione w SEDN. Liczba wymaganych opisów wpływu, które podmiot powinien przedstawić do oceny zależy od liczby N w ewaluowanej dyscyplinie.


Limity zgłaszanych opisów wpływu społecznego:
- od 2 do 5 w zależności od liczby N


Ewaluowany podmiot o liczbie N w dyscyplinie naukowej:

  1. nie większej niż 100 – przedstawia do oceny 2 opisy wpływu,
  2. wynoszącej od 101 do 200 – przedstawia do oceny 3 opisy wpływu,
  3. wynoszącej od 201 do 300 – przedstawia do oceny 4 opisy wpływu,
  4. większej niż 300 – przedstawia do oceny 5 opisów wpływu.


Podmiot ma prawo przedstawić do ewaluacji dodatkowe opisy wpływu w ramach określonych dziedzin nauki, szczególnych projektów badawczych realizowanych przez podmiot bądź komercjalizacji wyników badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych w podmiocie.

Wpływ społeczny działalności naukowej musi być udowodniony i odpowiednio udokumentowany. Dowody wpływu powinny posiadać w szczególności formę raportów, publikacji naukowych i cytowań w innych dokumentach lub publikacjach. W procesie oceny eksperci KEN określają, czy  istnieje związek przyczynowo - skutkowy między działalnością naukową podmiotu a opisanym wpływem społecznym.


Punktacja przyznawana w ramach III Kryterium:

  1. zasięg wpływu:
    1. zasięg międzynarodowy (50 pkt),
    2. zasięg krajowy (40 pkt),
    3. zasięg regionalny (30 pkt),
    4. zasięg lokalny (20 pkt),
    5. zasięg marginalny lub brak zasięgu (0 pkt),
  2. znaczenie wpływu:
    1. znaczenie przełomowe (50 pkt),
    2. znaczenie istotne (25 pkt),
    3. znaczenie ograniczone (10 pkt),
    4. znaczenie znikome (0 pkt).


Ocena opisu wpływu:

  1. jest sumą liczby punktów przyznanych opisowi wpływu za zasięg wpływu i za znaczenie wpływu,
  2. wynosi 0 pkt - w przypadku przyznania opisowi wpływu 0 pkt za zasięg wpływu lub za znaczenie wpływu,
  3. wynosi 0 pkt - w przypadku gdy opis wpływu nie ma żadnego związku z badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi prowadzonymi w ewaluowanym podmiocie w ramach danej dyscypliny naukowej,
  4. wynosi 0 pkt za każdy brakujący opis wpływu - w przypadku przedstawienia do oceny mniejszej liczby opisów wpływu niż liczba wynikająca z określonego limitu.


W przypadku interdyscyplinarności badań naukowych lub prac rozwojowych, która miała kluczowe znaczenie dla powstania danego wpływu, ocenę zwiększa się o 20%.


Ocena III Kryterium to średnia arytmetyczna ocen wszystkich opisów wpływu ustalana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.


Opisy zgłoszone przez podmioty ewaluowane w ewaluacji 2017-2021 są dostępne do odczytu na stronie systemu RAD-on:  https://radon.nauka.gov.pl/dane/opisy-wplywu-dzialalnosci-naukowej-na-funkcjonowanie-spoleczenstwa-i-gospodarki


Szczegółowe wyjaśnienia i sposób opracowania opisów wpływu omawiają:

  1. Podręcznik Komisji Ewaluacji Nauki dla ekspertów oraz dla ewaluowanych podmiotów w zakresie opisu wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, wydany w Warszawie, 2021 r.,
  2. Korytkowski, P., Kulczycki, E. (2020). Raport z pilotażu procedur oceny wpływu społecznego. DOI: 10.6084/m9.figshare.12402686,
  3. Korytkowski, P., Kulczycki, E. (2019). Opis wpływu działalności  naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Podręcznik dla ekspertów.

 

Strony Pomocy:

Deklaracja dostępności