Kryteria Ewaluacji

Ewaluacja działalności naukowej w modelu obowiązującym na podstawie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jest dokonywana w oparciu o kryteria określone w Rozporządzeniu w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej. Zgodnie z Rozporządzeniem Komisja Ewaluacji Nauki, jako organ pomocniczy Ministra, dokonuje oceny zgłoszonych osiągnięć naukowych i artystycznych. Ocena ta dokonywana jest w oparciu o trzy kryteria:

  1. Kryterium I - to poziom naukowy badań naukowych i prac rozwojowych, z uwzględnieniem następujących rodzajów osiągnięć naukowych:
    1. artykuły naukowe,
    2. monografie naukowe,
    3. patenty na wynalazki, prawa ochronne na wzory użytkowe i wyłączne prawa hodowców do odmian roślin.
  2. Kryterium II - to efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych, mierzone według 3 parametrów:
    1. projekty krajowe i międzynarodowe finansowane w trybie konkursowym – przez instytucje zagraniczne, organizacje międzynarodowe, NCN i NCBiR, NAWA, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, ABM,
    2. komercjalizacja wyników badań naukowych lub prac rozwojowych,
    3. usługi badawcze świadczone na zlecenie podmiotów nienależących do systemu szkolnictwa wyższego i nauki.
  3. Kryterium III - to ocena ekspercka wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki, na podstawie oceny związku między działalnością naukową podmiotu, a gospodarką, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska przyrodniczego, bezpieczeństwem i obronnością państwa lub innymi czynnikami, które wpływają na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa.


Poszczególnym kryteriom oceny przypisane są określone wagi, które posiadają znaczenie przy podsumowaniu wyników ewaluowanej dyscypliny naukowej.

 

Podstawowe kryteria ewaluacji i ich waga, dla dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu
1. Poziom naukowy prowadzonej działalności 60
2. Efekty finansowe badań naukowych lub prac rozwojowych 20
3. Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki 20

 

W ocenie jakości działalności naukowej w danej dyscyplinie uwzględnia się osiągnięcia:

  1. osób zaliczonych do liczby N, przynajmniej w jednym roku objętym ewaluacją, wg stanu na dzień 31.12,
  2. pracowników prowadzących działalność naukową, którzy złożyli oświadczenie o dyscyplinach, ale nie złożyli oświadczenia o zaliczeniu do liczby N (zatrudnionych u innego pracodawcy podlegającego ewaluacji), pod warunkiem, że były zatrudnione w sposób ciągły przez okres co najmniej 12 miesięcy,
  3. osób, które w okresie objętym ewaluacją odbywały kształcenie w Szkole Doktorskiej prowadzonej przez SUM i jednocześnie nie złożyły oświadczenia o zaliczeniu do liczby N z tytułu zatrudnienia w podmiocie.


Osiągnięcia naukowe pracowników dydaktycznych lub badawczo-technicznych, które stanowią znaczący dorobek naukowy Uczelni, mogą zostać uwzględnione w ewaluacji, po indywidualnym rozpatrzeniu włączenia autora do liczby N. Warunkiem wliczenia pracownika do liczby N jest aktywna działalność naukowa prowadzona w jednostce SUM.

Deklaracja dostępności