Oświadczenie Upoważniające Uczelnię do Wykazania Osiągnięć Naukowych

Osoba, której osiągnięcia są wykazywane na potrzeby ewaluacji, składa oświadczenie upoważniające dany podmiot do wykazania swoich osiągnięć w ramach dyscyplin, które reprezentuje (na podstawie złożonego oświadczenia o dyscyplinie/dyscyplinach), a w przypadku doktoranta:

1. w dyscyplinie, w której jest przygotowywana rozprawa doktorska, albo
  2. w jednej z dyscyplin zawierających się w dziedzinie, w której jest przygotowywana rozprawa doktorska.

Dane osiągnięcie może być wykazane przez osobę będącą jego autorem tylko raz i tylko w ramach jednej dyscypliny.

Osiągnięcia do ewaluacji wykazują:

1. pracownicy zaliczeni do liczby N,
  2. pracownicy zatrudnieni w SUM na stanowisku nauczyciela akademickiego w grupie pracowników badawczych albo badawczo-dydaktycznych, na podstawie stosunku pracy, w sposób ciągły przez co najmniej 12 miesięcy,
  3. doktoranci Szkoły Doktorskiej.

Osiągnięcia wskazane przez naukowca powinny być wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych prowadzonych w danej dyscyplinie naukowej, w ramach której będzie dokonywana ewaluacja. Dla ułatwienia pracy ewaluacyjnej w wykazach czasopism i wydawnictw, sporządzonych przez MEiN, przypisano dyscypliny naukowe, które pozostają zgodne z tematyką danego źródła. W przypadku braku przypisania reprezentowanej dyscypliny, możliwe jest przedstawienie uzasadnienia na wezwanie ekspertów KEN. W przypadku oczywistego braku związku między tematyką osiągnięcia a badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi prowadzonymi przez podmiot w danej dyscyplinie, KEN może odrzucić takie osiągnięcie. W sytuacji nieuwzględnienia w ewaluacji osiągnięcia z ww. przyczyny, nie ma możliwości dodania innego osiągnięcia w miejsce odrzuconego.

W przypadku pracowników prowadzących działalność naukową w dwóch dyscyplinach lub w minimum dwóch podmiotach ewaluowanych, należy przypisać każde z osiągnięć do odpowiedniej dyscypliny lub podmiotu, w którym dane osiągnięcie powstało, w związku z zatrudnieniem lub kształceniem.

Zgodnie z Zarządzeniem JM Rektora SUM nr 98/2021 z dnia 21.06.2021 r. w sprawie: wprowadzenia wzorów oświadczeń dla pracowników Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prowadzących działalność naukową i osób biorących udział w jej prowadzeniu:

1. oświadczenie „nr 3” – składają osoby reprezentujące jedną dyscyplinę, które prowadziły działalność naukową w okresie objętym ewaluacją wyłącznie w jednym podmiocie. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik Nr 3 do ww. Zarządzenia,
  2. oświadczenie „nr 4” – składają osoby reprezentujące dwie dyscypliny lub które prowadziły działalność naukową w co najmniej dwóch podmiotach podlegających ewaluacji, w okresie objętym ewaluacją (w tych podmiotach osoby były zaliczone do liczby N albo pracowały w sposób ciągły przez 12 miesięcy na stanowisku badawczym lub badawczo-dydaktycznym). Wzór oświadczenia stanowi Załącznik Nr 4 do ww. Zarządzenia.

Zgodnie z § 3 ust. 5 powyższego Zarządzenia, oświadczenie upoważniające podmiot do wykazania osiągnięć pracownika, składa się:

1. do 31 grudnia każdego roku,
  2. nie później niż z dniem rozwiązania stosunku pracy z SUM lub zmiany stanowiska na dydaktyczne,
  3. w trybie doraźnym, zgodnie z ogłaszanymi komunikatami,
  4. nie później niż do 31 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym będzie przeprowadzona ewaluacja.

Złożone oświadczenia są podstawą do wykazania przez Uczelnię osiągnięć naukowych w ewaluacji za pośrednictwem Polskiej Bibliografii Naukowej.