Wartość Punktowa Slotów

Liczba punktów przypisana danej publikacji w wykazie (wartość całkowita) nie zawsze jest równa liczbie punktów, którą otrzyma ewaluowana dyscyplina (wartość przeliczeniowa). 


SPOSÓB OBLICZANIA WARTOŚCI PRZELICZENIOWEJ DLA ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH:

Artykuł Naukowy Całkowita Wartość
punktowa artykułu - Pc
Przeliczeniowa wartość
punktowa dla podmiotu - P
Artykuł naukowy w czasopiśmie naukowym (lub materiałach konferencyjnych) zamieszczonych w wykazie 200 100% punktów bez względu na stosunek liczby oświadczających to osiągnięcie dla podmiotu i spełniających §11.1 do liczby wszystkich autorów
140
100
70 k/m
ale nie mniej niż 10% całkowitej wartości punktowej artykułu
40
20 k/m, ale nie mniej niż 10% całkowitej wartości punktowej artykułu
Artykuł naukowy w czasopiśmie naukowyp spoza wykazu 5

 

SPOSÓB OBLICZANIA WARTOŚCI PRZELICZENIOWEJ ZA MONOGRAFIE I ROZDZIAŁY W MONOGRAFIACH:

Publikacja Kryterium
prestiżu
Całkowita wartość punktowa monografii - Pc Przeliczeniowa wartość punktowa dla podmiotu - P (krok 1)

Współczynnik
(krok 2)

Monografia z wykazu

Rozdział w monografii z wykazu

Poziom II

200 pkt

50 pkt

100% punktów bez względu na stosunek liczby oświadczających to osiągnięcie dla podmiotu i spełniających §11.1 do liczby wszystkich autorów Zgodnie ze współczynnikiem dla danego podtypu monografii
Poziom I

80 pkt

20 pkt

k/m
ale nie mniej niż 10% całkowitej wartości punktowej artykułu

Monografia spoza wykazu

Rozdział w monografii spoza wykazu

Inna

20 pkt

5 pkt

k/m, ale nie mniej niż 10% całkowitej wartości punktowej artykułu

 

Wartość przeliczeniowa to suma punktów jaką może otrzymać dyscyplina naukowa za udziały jednostkowe autorów zaliczanych do liczby N w podmiocie.


Warunkiem otrzymania pełnej wartości przeliczeniowej dla dyscypliny jest:

  • uwzględnienie udziałów jednostkowych autora w jego slotach, przy zastosowaniu ograniczeń dot. monografii naukowych, których całkowita wartość punktowa wynosi nie więcej niż 100 pkt, redakcji i rozdziałów takich monografii, a następnie:
  • uwzględnienie udziałów jednostkowych w slotach 3N dyscypliny, przy zastosowaniu optymalizacji wyniku (wyboru najbardziej korzystnego wariantu ze zgłoszonych udziałów jednostkowych, w ramach limitu slotów pracowników w liczbie N), a także ewentualnego dopełnienia 20 % udziałami doktorantów Szkoły Doktorskiej i/lub pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych nie zaliczonych do N, a pracujących w SUM minimum 12 miesięcy w sposób ciągły, w okresie objętym ewaluacją.

Wartość punktowa udziału jednostkowego obliczana jest wg wzoru:

Pu = P/k

- gdzie:
Pu - oznacza wartość punktową udziału jednostkowego,
Pc - oznacza przeliczeniową wartość punktową publikacji naukowej,
k - oznacza liczbę współautorów będących osobami, o których mowa w § 11 ust. 1, którzy upoważnili ewaluowany podmiot do wykazania publikacji naukowej jako osiągnięcia naukowego w danej dyscyplinie naukowej.

 

Ważne dla autorów w zakresie sposobu przeliczania punktacji:

  1. w przypadku punktacji czasopism za 100, 140, 200 pkt i monografii z poziomu II, dyscyplina naukowa może otrzymać 100 % pkt przypisanych do czasopisma/monografii,
  2. w przypadku publikacji wydanych w pozostałych źródłach, dyscyplina nie otrzyma 100 % pkt (wartości całkowitej) – chyba, że wszyscy współautorzy reprezentują tę samą podmioto-dyscyplinę.

 

Istnieje możliwość bieżącego monitorowania indywidualnego wypełnienia slotów poprzez wykorzystanie w bazie Bibliografii Publikacji SUM opcji: „Nazwisko lub ORCID (raport slotów)”, zawężając wyszukiwanie do:

  1. zakresu lat objętych ewaluacją jakości działalności naukowej (np. 2022-2025),
  2. tylko pełnych prac (z pominięciem streszczeń) – wybór zaznaczamy po wybraniu panelu o nazwie „pełne prace i streszczenia”.


Link do bazy: https://publikacje.sum.edu.pl:8443/expertus/bib

Deklaracja dostępności